Úlohy na marec

Výsadba trvaliek

Akonáhle sa už pôda dostatočne ohriala a skončilo obdobie silných mrazov, prišla doba pre výsadbu alebo delenie starších trvaliek. Pôda by pritom mala byť prihnojená našim špeciálnym hnojivom na trvalky ASIHUM alebo kompostom, prípadne (v závislosti na rastline) aj rašelinou. Poškodené alebo nalomené korene je treba odstrániť.

Neprišlo síce ešte obdobie rozkvitnutých záhrad, ale môžete sa tešiť aspoň z prvosienok, sirôtok a ďalších rastlín odolných proti mrazu. Sami sa budete diviť, v akých farbách a pestrosti zažiari Vaša záhrada alebo balkón!

Starostlivosť o trávnik

V závislosti na poveternostnej situácii začína Váš trávnik znovu rašiť. Investujte trochu času a postarajte sa oň. Najprv ho pokoste na najkratšom nastavení kosačky a potom ho poriadne krížom-krážom prevzdušnite. Odstránite tým z povrchu mach a burinu, čím môže voda a kyslík volne prenikať do pôdy. Nezabudnite pozbierať všetky plstnaté zbytky, inak by Vaša práca vyšla nazmar. Dbajte na to, aby bol trávnik pri prevzdušňovaní a sekaní suchý. Ak by ste chceli hustejší trávnik, môžete už teraz pridať trávne semeno. Hnojenie sa vykonáva hneď po prevzdušňovaní. Hnojenie hnojivom s dlhodobým účinkom by sa malo vykonávať čo najrovnomernejšie. Najlepší výsledok dosiahnete pomocou posypového vozíka.

Naklíčiť cibuľoviny

Už v tomto období môžete v dome začať s predkultiváciou georgín, gladiol, begónií atď. Tým skôr sa budete môcť v lete tešiť z ich kvetov.

Semená a sadenice

Naklíčené letničky a zeleninu už môžete presťahovať do pareniska. Môžete začať s výsevom šalátu.
Šalátové sadenice môžu tiež byť vysadzované, podobne ako naklíčené skoré zemiaky.