Úlohy na august

Vysádzať cibuľky rastlín

Už teraz môžete začať s prípravou záhrady na ďalší rok. Jarné kvetiny, ako tulipány, narcisy, krókusy atď. môžu byť od konca augusta vysadené do zeme. Cibuľky môžete ale vysadzovať aj neskôr, až kým pôda úplne nezamrzne.

Obnoviť mulčovací posyp

Dreviny s povrchnými koreňmi ako sú rododendrony, azalky, ale tiež ostružiny a maliny potrebujú obnoviť mulčovací posyp. Pre rododendrony, azalky a borievky Heideroba sa hodí rašelina, ovocné dreviny majú radšej lístie alebo kompost . Vďaka tomuto posypu sa vlaha drží v pôde dlhšie a rastliny nevyschnú.

Starostlivosť o trávnik

Trávnik by mal byť nielen pravidelne kosený, ale i hnojený a zavlažovaný. Nezastrihávajte trávnik príliš nakrátko, lebo sa na ňom vytvoria nepekné žlté miesta. Zavlažovač trávniku by sa mal tiež používať iba v skorých ranných alebo vo večerných hodinách (nebezpečenstvo spálenia!). V tomto prípade platí: lepšie je dlhšie a výdatnejšie kropenie, než krátke závlahy. V prípade hnojenia platí: Menej je viac – a podobne, ako pri strihaní a zalievaní: ráno alebo v podvečer. Hnojenie je najvhodnejšie za kalného daždivého počasia.

Rastliny v nádobách

Balkónové rastliny a rastliny v kvetináčoch zalievajte pravidelne až dvakrát denne, pri vysokých teplotách sa voda odparuje veľmi rýchle a rastliny potrebujú viac vody. Previsnuté rastliny postavte do vedra s vodou a nechajte, aby sa rastlina za pár minút nasala. Pokiaľ to je možné, zalievajte dážďovou vodou alebo vlažnou vodou z vodovodu. Ľadová voda je pre rastliny šokom. Závesné koše, nádoby a kvetináče so zásobníkom vody Vám ušetria mnoho práce a umožnia kedykoľvek sledovať stav vody. Naďalej odštipujte odkvitnuté kvety. Pri rastlinách, ktoré zimujú v nemrznúcom prostredí, pomaly vysadzujte hnojenie, aby sa stačili uzavrieť.

Odstrániť kvety jahôd

Kvitnú Vaše čerstvo vysadené jahody? Kvety môžete samozrejme nechať a tým pádom ešte túto jeseň oberať čerstvé plody. Tieto však nebudú schopné z dôvodu nedostatočného a príliš krátkodobého slnečného svitu celkom dozrieť a budú menej sladké. Odporúčame Vám kvety včas odtrhnúť, aby rastliny nadobudli silu na budúcu jar.

Zastrihnúť vistériu

Zastrihnite vistériu tak, aby zostali na každom výhonku iba tri listy. Zabránite tým prílišnému rastu; rastlina bude mať viac sily a pokvitne intenzívnejšie.

Obaľovač jablčný

Teraz, ku koncu leta začínajú problémy s druhou generáciou obaľovača jablčného. Tohto darebáka zneškodníte tým, že na stromy zavesíte feromonové pasce a zabránite tak jeho napadnutiu.

Muškátová sneť

Muškátovú sneť poznáme podľa svetlých fľakov na listoch muškátu. Ak otočíte listy, objavíte po nejakej dobe kruhové hnedé výtrusové vačky, ktoré praskajú a pleseň sa tak vetrom a dažďom rozmnožuje ďalej. Postihnuté fľakaté listy okamžite odstráňte a vyhoďte do kontajneru.