Úlohy na január

Kontrola zimnej ochrany

„Sedí“ ochrana pred zimou ešte ako má? V prípade potreby pridajte novú mulčovaciu kôru, skontrolujte plachty a fólie. Prevažná väčšina trvaliek a drevín znáša dlhé obdobie zimy lepšie než striedanie chladu a slnečného svitu.

Chrániť ovocné dreviny pred mrazom

Stoja Vaše ovocné dreviny v prievane? Tak by ste mali u týchto kmeňoch preventívne použiť biely náter napr. od firmy Neudorff. Pri kolísaní teplôt až o dvadsať stupňov Celzia sa môžu objaviť mrazové trhliny a takéto rany sa hoja veľmi ťažko. Biely náter sa postará o to, aby sa slnečný svit odrážal a kôra drevín zostala nepoškodená.

Plánovanie zeleninovej záhrady

Teraz je ten správny čas, aby ste si naplánovali zeleninovú záhradu a obstarali si k tomu potrebné semená. Pripravte si na tento účel náčrt, kde si vyznačíte požadované druhy zeleniny a priestor, ktorý ten či onen druh zeleniny vyžaduje. Týmto spôsobom nikdy nestratíte prehľad.

Striasť snehovú perinu

Vaše stromy a kríky sa už ohýbajú pod váhou snehu? V tomto prípade by ste mali – aj keď je to na pohľad krásne – občas sneh z týchto rastlín striasť, aby sa nezačali lámať. Stále zelené rastliny by ste mali, pokiaľ je veľké sucho, trochu zalievať, lebo vlhkosť sa vyparuje aj v zimnom období. Snehový povlak z Vášho zamrznutého záhradného jazierka by ste mali tiež pravidelne odstraňovať, aby Vaše vodné rastliny a rybky mali dostatok svetla. Samozrejme sa musí pravidelne kontrolovať aj otvor v ľade.

Urobiť poriadok

Prejdite sa ešte raz Vašou záhradou a sústreďte sa predovšetkým na mriežky pre popínavé rastliny a plôtiky. Odlupuje sa farba a potrebujú nový náter? Tak sa teda pustite do toho – teraz ešte máte dostatok času!

Boj proti slimákom

Slimáky sa sťahujú späť do zeme a prezimujú tam. Tým, že pôdu nakypríte, môže mráz lepšie preniknúť do pôdy a slimáky uhynú. Všeobecne by ste mali dbať na to, aby bola záhradná zemina bez väčších hrudiek. Pravidelné kyprenie vedie k odstráneniu hniezd.