Úlohy na júl

Starostlivosť o balkónové rastliny a kvetiny v nádobách

Balkónové kvetiny a kvetiny v nádobách by ste mali kvôli zvýšenej spotrebe živín pravidelne raz za týždeň prihnojovať; kvitnúce rastliny, ako napr. pakosty, petúnie, železníky prihnojujte počas doby kvitnutia dvakrát týždenne. Venujte pozornosť durmanu, pretože táto silná rastlina vyžaduje veľké množstvo vody a hnojiva. Zalievajte v ranných alebo vo večerných hodinách, aby ste rastlinu nespálili. Vodné kvapky na listoch a kvetoch pôsobia ako lupa, ktorá sústreďuje a zosilňuje slnečné žiarenie.

Odstrániť všetko odkvitnuté

Odkvitnuté kvety trvaliek a drevín odstráňte podľa možnosti ihneď, pretože tým posilníte rastlinu a zvýšite jej šancu na ďalšie kvitnutie.

Upevniť popínavé a vysoké rastliny

Klematis, zimolez a chmeľ otáčavý je treba ľahko pripevniť a podoprieť, aby ich nezlomil dážď a vietor. Gladioly by sa mali tiež podoprieť; u stredne vysokých trvaliek sa osvedčila rôzne nastaviteľná opora.

Starostlivosť o záhradné jazierko

Keď v lete stúpa teplota vody, klesá množstvo vzduchu vo vode, čo má okrem iného za následok rýchle množenie vodných rias. Tomuto javu môžeme zabrániť pravidelným vyberaním rias. O vyrovnaný obsah kyslíku vo vode sa postarajú bublajúce vodné inštalácie, fontánka alebo prítok potôčika. Ak tieto pomôcky nemáte k dispozícii, postačí aj záhradná hadica, ktorá strieka vodu do rybníka. Dôležité je, aby bola vodná hladina v pohybe a trochu bublala. Na viacerých miestach zabezpečujú rovnakou metódou, aby sa voda na kúpaliskách neskazila.

Oplatí sa vedieť – psie dni

Psie dni označujú obdobie vysokých teplôt medzi 24. júlom a 24. augustom. V tomto období sa na rannej oblohe znovu objavuje po dlhšej neprítomnosti Sírius, hlavná hviezda súhvezdia Veľkého psa. Už Egypťania a neskôr aj Gréci poznali tento astronomický jav, ktorý predchádzal rozvodneniu Nílu a nasledovnej vysokej úrode. Rimania potom stanovili dátum 23. júla ako začiatok týchto psích dní.