Úlohy na apríl

Odstrániť zimné zateplenie

U väčšiny druhov rastlín môžeme odstrániť zimné zateplenie.

Doba výsadby jahôd

V tomto období sa vkladajú malé sadenice jahôd do zeme. Už teraz sa môžete tešiť na bohatú úrodu, ktorá Vás za niekoľko mesiacov čaká.

Zasadiť balkónové kvetiny

V závislosti od poveternostnej situácii môžete asi od polovice apríla začať osadzovať balkónové nádoby a kvetináče. Ak sa ešte vyskytnú mrazíky, odporúčame tieto nádoby a kvetináče umiestniť na chránené miesto pri stene.

Starostlivosť o jarné kvitnúce rastliny

Odkvitnuté kvety u kvitnúcich cibuľovín pravidelne odstraňujte. Zabránite tým tvorbe semien, ktoré rastlinu oslabujú a následkom toho sa môže stáť, že na budúci rok rastlina nebude kvitnúť. Vysoké kvety môžete podoprieť, aby ich dážď alebo vietor neprevrhol.

Výsadba trvaliek

Apríl je ideálnym mesiacom na výsadbu trvaliek a drevín. V tomto období ešte nie je príliš veľké teplo, ale už ani príliš veľká zima. Pôda sa pomaly ohrieva a tým sa vytvoria ideálne podmienky na uchytenie rastlín. Letné cibuľoviny môžu byť v tomto období tiež zasadené. Na tieto účely je ideálna výsadbová miska. Miska chráni cibule proti hrabošom a na zimu sa dá jednoducho a pohodlne vyryť.

Rastliny v kvetináči presadiť a umiestniť von

Koncom apríla môžete vaše rastliny v nádobách opäť premiestniť von. Dbajte ale na to, aby sa postupne aklimatizovali. Umiestnite ich najprv do tieňa a nie hneď na priame slnko. V dobe, keď sú rastliny ešte v byte, môžete začať častejšie vetrať, aby boli odolnejšie. Na mráz sú inak všeobecne odolné rastliny, ako napr. oleandre v tomto období náchylnejšie, a preto je potrebné dodržovať postupnosť a – aj keď sa Vám to možno nezdá – rastliny v noci  radšej chrániť  zateplenou fóliou alebo záhradnou vlákninou. Skontrolujte, či nie je potrebné presadiť rastliny do väčších kvetináčov.

Zasadiť vodné rastliny

V tomto období zasadzujte vodné rastliny, alebo si zaobstarajte nové. Vodné čerpadlá a filtre môžete tiež umiestniť späť do rybníkov a zapojiť.