Úlohy na máj

Všetko musí von!

Po „ľadových mužoch“ (v polovici mája) môžu byť aj rastliny citlivejšie na chlad umiestnené vonku. Aj lekná sa môžu presťahovať späť do rybníka, pretože voda je už dostatočne teplá, aby sa dobre uchytili.

U čerešní, sliviek a jabloní zavesiť pascu proti červom

Máte radi čerstvé ovocie priamo zo stromu, ale nemáte chuť na červy? V tom prípade by ste mali v polovici mája zavesiť na stromy špeciálne pasce na červy. Tieto plátky lákajú mušky, ktoré sa na prírodnom lepidle prichytia – nemôžu teda klásť vajíčka a samička nemôže byť oplodnená. Pasce zostávajú až do zberu na stromoch, plné sa prípadne vymenia na nové.

Boj proti slimákom

Slimáky sa najčastejšie vyskytujú v máji a jemné mladé výhonky sú pre nich neodolateľné. Preto by ste mali byť práve v tomto období mimoriadne bdelí a pravidelne im vyhlasovať vojnu. Najlepšie nájdete týchto „lupičov“ večer, keď sa prejdete po záhrade s baterkou a pozbierate ich. Slimáky sú na večer a v noci najaktívnejší, pretože pri nižšej teplote nevyschnú. Na vhodnom mieste v lese ich potom môžete znovu pustiť. Slimáky majú dobre vyvinutý orientačný zmysel, a preto by toto miesto nemalo byť bližšie ako jeden kilometer. Môžete ich okabátiť aj tak, že na niekoľkých miestach záhrady položíte na zem dosky. Slimáky radi zaliezajú pod silné dosky a konáre. Ak potom dosky cez deň odstránite, môžete naraz pozbierať väčšie množstvo slimákov.

Oplatí sa vedieť: ľadoví muži

Obdobie po „ľadových mužoch“, teda po opätovnom ochladení v máji, je skoro všade časom k umiestneniu rastlín pestovaných v nádobách vonku a zavesenia balkónových kvetináčov. Počasie po ľadových mužoch býva už stabilné. Ľadoví muži boli biskupi a mučeníci v 4. a 5. storočí a tieto dni sa slávia ich sviatky.
11.5. Mamert
12.5. Pankrác
13.5. Servác
14.5. Bonifác
15.5. Žofia
Ľadoví muži nie sú však viazaní na kalendárne dni, lebo nástup nových mrazov sa líši v každom regióne. Naše dnešné počítanie kalendára bolo v Európe stanovené v rôznych dobách, čo má za následok časové posuny. Isté je, že sa v máji objavujú veľmi často nečakane mrazivé dni, ktoré nesmieme podceňovať.