Voňavá baza s tmavočerv. lístím

Môže sa objednať (dodanie v čase výsadby)

Od jari až do jesene oplýva nádhernou tmavočervenou farbou. V júni prináša svoje ružové kvety o priemere 20 cm, ktoré šíria lákavú vôňu podobnú citrónu. V auguste-­septembri dozrie­vajú purpurovočierne, chutné bobule. Použitie kvetov: do kúpeľov, na prípravu čajov a štiav alebo ako prísada do jedál. Použitie plodov: na želé, bazové víno, ovocný čaj, likér, sirup alebo šťavu. Skutočne veľmi zdravé! Slnečné, polotienisté stanovisko, kvitne v júni, výška 3 m. Veľkosť pri dodaní: 30 – 50 cm. Silné rastliny v kontajneroch.

Číslo tovaru: 35777

Latinský názov: Sambucus nigra 'Thundercloud/Red Holly'

Obsah balenia: 1 ks

13,95 € / balenie

Čas výsadby: Marec začiatok - December stred

  • Slnečné
  • Polotieň
  • 300
Stanovisko:
Len slnečné, inak zostane zelený a nesfarbí sa do červena!

Pôda:
Darí sa jej v každej pôde, oblasť koreňov zakryť záhradným kompostom alebo rašelinovou drťou, za suchého počasia pravideľne zalievať.

Čas kvitnutia:
Jún, ružovo sfarbené ploché kvety, s miernou vôňou podobné citrusom.

Plody:
August/september – purpurovo čierne, plody sú jedlé

Výška:
cca 3 m, je tiež veľmi rozložitý

Hnojenie:
Pri slabom raste v apríli a v júni použiť komplexné hnojivo

Rez:
Rastliny sa udržujú vo výške 2 – 3 m. Zvyčajne sa pestuje s guľovitou alebo kotlovitou korunou s krátkými základnými konármi.
Baza rodí na jednoročných výhonkoch, preto sa rezom každoročne obnovuje rodivé drevo. Po zbere sa odstraňujú dvojročné konáre, ktoré už odrodili. V intervaloch 3-5 rokov sa prevádza zmladzovanie rezom. Má výborné regeneračné schopnosti, rýchlo obrastá. Výhonky vyrastajúce z pôdy a na kmeni je potrebné v priebehu vegetácie odstraňovať.

Prezimovanie:
Mrazuvzdorný, opadáva – mladé rastliny v prvom roku odporúčame cez zimu chrániť.