Rakytník samoopelivý

Môže sa objednať

Plody sú podobné plodom rakytníka dvojdomého a sú aj rovnako zdravé. Zaujímavosťou tejto odrody je, že nevyžaduje opeľovača, plody prináša aj jediná rastlina. Plody dozrievajú v septembri.

Číslo tovaru: 40033

Latinský názov: Hippophae 'Friesdorfer Orange

Obsah balenia: 1 ks

7,70 € / balenie

  • Marec
  • 200-250
  • 200
Rakytník je ker alebo menší strom. Je tŕnitý, obvykle 2 metre vysoký, má zeleno-strieborné listy a oranžové bobule. U nás sa používa väčšinou ako okrasný ker. Má 10x viac vitamínu C ako pomaranč a veľa ďalších liečivých látok (vedci uvádzajú, že dennú doporučenú dávku vitamínu C pokryje jedna jediná bobuľka).
Kvety kvitnú v krátkych strapcoch na minuloročných vetvičkách. Rakytník dobre rastie v každej pôde. Neznáša trvalé premokrenie. Pri zavlažovaní a prihnojovaní prináša vysoké výnosy. Výsadbová vzdialenosť 2,5 – 3 m. Pri výsadbe pridať kompost a superfosfát sa vyplatí. Neznáša zatienenie, potom nerodí. Zber plodov ručne je veľmi náročný. Plody je najlepšie odrezať aj s vetvičkami, dať do PE sáčku do mrazničky. Na druhý deň sa nárazom na podložku plody oddelia a vysypú zo sáčku. Aby zber bol každoročný, je nutné mať kry dva a zber rezom striedať, alebo každý rok oberať len polovicu kra. Rezať len výhonky do priemeru 1 cm.
Je veľmi nenáročný a mnohostranne užitočný. Znáša veľmi dobre sucho (nesmie však zaschnúť po vysadení, než zakorení!). Má ďaleko rozvetvený a hlboký koreňový systém. Vytvára koreňové výhonky, preto ho vysádzajte len tam, kde časom jeho rozrastanie nebude na obtiaž.
Tento druh je samoopelivý.